Blog
Pouhá únava nebo syndrom vyhoření?
Včera se vám nechtělo nic dělat a dnes také ne. Tělo máte jako z olova nebo naopak z gumy, a nemáte téměř sílu vstát z postele. Vaše únava dospěla do fáze, že se už prakticky nejste schopni přinutit cokoliv dělat. A kladete si otázku, jestli tento pocit někdy přejde. Tyto pocity mohou být spojené s únavou i syndromem vyhoření. Poradíme vám, jak se mezi nimi zorientovat.
Co je to únava
Únava je stav, kdy tělo a mysl cítí vyčerpání, i když právě teď neděláte nic fyzicky nebo intelektuálně náročného. Jediným přáním, které máte, je lehnout si a odpočívat. Je to pocit, kdy se zdá, že energie organismu úplně vyprchala a nedokážete si představit, že byste byli schopni vykonat jakoukoliv další činnost, ať už tělesnou, nebo duševní.
Naštěstí s únavou fyzického rázu se dá snadno zatočit delším odpočinkem a vysazením činností, které ubírající energii. Stačí plnohodnotně relaxovat například spánkem, čtením nebo klidně i jen pobytem před televizí. Duševní únavy se naopak účinně zbavíte díky sportovním aktivitám. Ať už se jedná o svižnou procházku, skákání přes švihadlo nebo třeba hraní fotbalu s přáteli, budete se díky pohybu cítit lépe.
Problém nastává, když únava nepřestává. A hlavně vám mizí energie s tím cokoliv dělat. V tu chvíli je z důležité zpozornět. Možná se místo obvyklé únavy jedná o příznaky syndromu vyhoření.
Samozřejmě únava a vyčerpání nemusí být vždy příznakem syndromu vyhoření. Každý může zažívat období vysoké pracovní zátěže, které způsobí dočasnou únavu a vyčerpání. Nicméně, pokud se tyto příznaky opakují a trvají delší dobu, mohou indikovat přetížení a riziko vyhoření a celkové ohrožení duševního zdraví.
Syndrom vyhoření (tzv. burnout syndrome) je stav, který se vyskytuje u lidí, kteří se cítí dlouhodobě přetížení, vyčerpaní a frustrovaní v důsledku pracovního stresu. Mezi příznaky patří chronická únava, snížená výkonnost, neschopnost soustředit se, podrážděnost, zhoršení nálady a ztráta motivace. Jedná se o diagnostikovatelnou nemoc.
Rozdíly mezi běžnou únavou a syndromem vyhoření
- Únava obvykle ustupuje po dni volna nebo dobře odpočaté noci, zatímco syndrom vyhoření vyžaduje delší období odpočinku a změnu pracovního stylu.
- Únava může být způsobena fyzickou námahou, zatímco syndrom vyhoření je spíše důsledkem psychického vypětí a stresu.
- Mírná únava zpravidla nezpůsobuje zhoršení nálady a problémy s motivací, kdežto syndrom vyhoření může mít vliv na celkovou náladu a pocit uspokojení z práce.
Pokud si nejste jisti, zda jsou vaše příznaky způsobeny běžnou únavou nebo syndromem vyhoření, může vám pomoci konzultace s odborníkem. Více o syndromu vyhoření si můžete přečíst v našem článku.