Blog
Může mi pomoci terapie? 10 příznaků, kdy bychom měli vyhledat odborníka
Moderní doba klade velký důraz na výkon a často jsou tak naše vlastní potřeby odsouvány do pozadí. Nejen z tohoto důvodu tak narůstá počet psychických onemocnění, depresí, úzkostí a fobií. Mnohdy si lidé ani neuvědomují, že stav, ve kterém se nachází, je pro ně škodlivý, a dále své obtíže prohlubují.
Níže najdete 10 příznaků, které vám napoví, že byste měli vyhledat odborníka a věnovat větší péči svému duševnímu zdraví.
Kdy vyhledat terapeuta
-
Pokud se dlouhodobě cítíte napjatí a uvnitř sevření.
-
Máte potíže vypořádat se se svými emocemi.
-
Nezažíváte pocity štěstí a radosti.
-
Jste unavení a máte potíže se spánkem.
-
Máte obtíže s navazováním nebo udržováním vztahů.
-
Máte nízké sebevědomí.
-
Špatně se soustředíte.
-
Často jste rozčilení a naštvaní.
-
Pociťujete beznaděj.
-
Nedokážete se vyrovnat s životní změnou či jste prožili traumatizující událost.
Existují samozřejmě další situace, kdy je na místě vyhledat odborníka. Pokud se dlouhodobě necítíte spokojení, něco vás trápí a vyčerpává, je vhodný čas k návštěvě psychologa či psychiatra.
Právě tito specialisté vám mohou pomoci najít duševní pohodu a najít cesty, jak se s nepříjemnými pocity a stavy vyrovnat.
Potřebuji psychoterapeuta nebo psychiatra?
Odborníků, na které se můžete obrátit, existuje hned několik a každý z nich vám pomůže v jiné oblasti. Psychoterapeuti a psychologové pomáhají při emocionálních potížích, může se jednat například o deprese, úzkosti apod. Nemohou ovšem pacientovi předepsat medikaci.
Psychické obtíže, které se rozvinou až do stádia psychické nemoci, vyžadují mnohdy léčbu medikamenty. A v této fázi je vhodné navštívit psychiatra, který na základě vyšetření doporučí vhodnou léčbu.
Rozdílů mezi psychoterapeutem a psychiatrem je více. Bližší informace o těchto profesích jsme pro vás rozepsali v samostatném článku. A pokud si stále nebudete vědět rady, kontaktujte nás. Rádi vám doporučíme vhodného odborníka pro vaši situaci.