Blog
5 jednoduchých cvičení pro okamžitou pomoc při stresu a úzkostech
Ať jste pod neustálým tlakem nebo se jednorázově přetížíte, váš organismus může zareagovat spuštěním úzkostného stavu.
Úzkostv sobě spojuje velké množství emocí, které dohromady tvoří velice nepříjemný pocit. Ten může přerůst až ve fyzické projevy jako třes, zrychlené dýchání či silnější tlukot srdce. Mezi hlavní emoce v této směsi patří strach, zlé předtuchy, obavy, pocit nátlaku a další. Ve chvíli, kdy se u vás projeví pocit úzkosti, většinou přestáváte uvažovat logicky a emoce vás zcela ovládnou. Proto je nejdůležitější přinutit se zachovat klid.
Připravili jsme pro vás několik osvědčených tipů, které vám pomohou stresové a úzkostné stavy zvládnout.
Kontrola dechu
Zpravidla první pomocí při pocitu úzkosti je metoda kontroly dechu, která je velice účinná. V tomto dechovém cvičení se budete postupně dlouze nadechovat, zadržovat dech a poté dlouze vydechovat a opět zadržovat dech.
Nejrozšířenějším způsobem provádění této techniky je následující postup:
-
hluboký 3sekundový nádech,
-
poté zadržíte dech na 3 sekundy,
-
následně 6 sekund vzduch pouze dlouze vydechujete.
-
Na závěr, krátce potom, co vydechnete všechen vzduch, počkejte, než se znovu nadechnete, minimálně 1 sekundu, ideálně spíše 3.
Postup opakujte, dokud je třeba. Opravdu se soustřeďte a vnímejte celý proces dýchání, který ve vás probíhá. Zkrátka věnujte veškerou svou pozornost jen a pouze svému dechu.
Tip: Pokud vás obtěžuje počítání času, stáhněte si některou z dechových aplikací na mobilní telefon.
Jógové pozice
Můžete také vyzkoušet jednoduché pozice z jógy. Protahování svalů spojené s hlubokým dýcháním má velmi uklidňující účinky. Proto nezapomínejte při provádění těchto cviků zhluboka a pomalu dýchat. Pořád si to dokola opakujte, jinak by cvičení nemuselo být efektivní.
Můžete začít v takzvané pozici dítěte: klekněte si na kolena, sedněte si na paty, posléze se předkloňte tak, aby se váš hrudník dotýkal vašich stehen, a natáhněte ruce před sebe. Ruce jakoby vytahujte do dálky před sebe a zhluboka dýchejte.
Z této pozice můžete přejít do pozice na všech čtyřech končetinách. Střídejte vyhrbení zad (jako kočka) s prohnutím zad.
Odtud můžete přejít do střechy, což je v podstatě trojúhelník, ve kterém se dotýkáte dlaněmi rukou země, vaše hýždě směřují vzhůru a propnuté nohy se dotýkají podložky.
Nebo si jednoduše lehněte na záda a postupně uvolňujte všechny svaly v těle. Představujte si, že se sval zcela uvolňuje a přestává pracovat. Postupujte od palců na nohou, přes nohy, břicho, hrudník a pak od konečků prstů na rukou, přes samotné ruce, představte si, jak se vám pocit uvolnění spojuje na hrudníku a přes krk pokračuje na hlavu a do všech obličejových svalů. Postupujte pomalu, zhluboka dýchejte a postupně se přimějte všechny svaly v těle uvolnit, a pak jen chvíli ležte a dýchejte.
Zatínání svalů
Jedná se o progresivnější metodu, která kombinuje aktivní zatnutí s aktivním uvolněním všech svalů, u kterých to dokážete.
Vynucený smích
Lehněte si na záda a zvedněte ruce a nohy nahoru. Nyní s nimi začněte točit tak, jako byste šlapali na pedálech kola. U toho začněte říkat slabiky hahaha hihihi hehehe, stále dokola. Je možné, že nakonec se začnete smát doopravdy a smích dokáže velice dobře uvolnit stres a úzkost.
Vyplazení jazyka
Perličkou na závěr je trik spočívající ve vyplazení jazyka. Najděte si klidný prostor a velice silně vyplazuje jazyk a vykulte oči. Tuto pozici udržte alespoň 10 sekund a následně opakujte. Absurdita cviku umí rozhodit váš současný emocionální stav a u mnohých ho dokáže uvést zpátky do klidu.
Víme, že je velmi obtížné se pocitu úzkosti nebo silného stresu zbavit v okamžiku, kdy se plně rozvine. Můžete se na něj připravovat, ale ve chvíli ty to budete potřebovat, tak si na žádné cvičení nevzpomenete. Proto se nebojte svěřit svým blízkým či přátelům a vysvětlete jim, co mají v případě úzkostné ataky dělat. Připomenou vám účinné cviky a pomohou vám je provést.
Doufáme, že vám těchto pár tipů, jak na stres a úzkost pomůže a budete je schopni porazit snadněji. Pokud úzkostné stavy zažíváte dlouhodobě a chtěli byste s nimi pomoci, obraťte se na naše odborníky, kteří vám poskytnou profesionální podporu a péči.